SUKOB MEDVEDEV-PUTIN

Počela predizborna utrka `dobrog i lošeg policajca´

Predsjednik i premijer su se, među ostalim, sukobili oko oligarha Mihaila Hodorkovskog

MOSKVA - S približavanjem ruskih predsjedničkih izbora sljedeće godine, sve je više porozno u kremaljskom tandemu Dmitrij Medvedev - Vladmir Putin, a svaki njihov “kontakt” raščlanjuje se i iščitava danima.

Iako se još ne zna tko će od njih dvojice u izbornu utrku, temperatura raste, a ruska javnost bavi se kalkulacijama i najnevjerojatnijim varijantama raspleta. Vic koji navodi prokremaljski list Vedomosti, govori da je suparništvo dvaju klanova otpočelo.

Velike suprotnosti

“Vlada se odredila za Putina, kremaljska elita za Medvedeva, još samo da se Medvedev opredijeli za koga je i kampanja može početi.”

Kampanja je praktički otvorena nedavnim govorom Medvedeva u Peterburgu na obljetnici 150 godina od ukidanja kmetstva u Rusiji te predstavljanjem “Strategije 2012”, za koju njen autor Igor Jurgens, bliski prijatelj Medvedeva, kaže kako je rađena kao “koncept predizbornog programa”.

To ukazuje da sadašnji predsjednik sve više razmišlja o novom mandatu. Mnogi ruski analitičari smatraju da ta dva “dokumenta” deklariraju i potvrđuju Medvedeva kao “liberala, modernizatora i reformatora”, u što, kako piše Nezavisimaja gazeta, i on sam sve više vjeruje.

Njegove riječi kako su “reforme u Rusiji dug proces koji ne završava danas”, tumače se kao najava da s njima namjerava nastaviti upravo on kao šef Kremlja. Zanimljivo da je kazao kako Rusija ide putem koji je trasirao reformama car Aleksandar II. sredinom 19. stoljeća!

Putin, pak, vezuje uz sebe desni i rodoljubivi dio političkog korpusa Rusije koji želi oštrije postavljanje prema Zapadu.

Putin kod tog dijela javnosti i političke elite personificira velesilu koja je ravnopravna vodećim državama EU i SAD-u, dok im je Medvedev premekan i njegova karakteristika prodemokratskog i prozapadnog političara im ne odgovara , pogotovo što se nameće da je Zapad za Medvedeva, a ne Putina, što sadašnjem predsjedniku svakako više odmaže.

I dok jedni smatraju da zbilja postoje suštinske razlike između njih dvojice, drugi pak oprezno i skeptično prepričavaju priču o “dobrom i lošem policajcu” i upozoravaju da Kremlj konačno kontrolira sve polove ruskog društva i politike.

Ozbiljni sukobi

U zadnja dva-tri mjeseca zbilo se nekoliko “ozbiljnih raznoglasja” između Medvedeva i Putina koji potvrđuju imidže stvorene u javnosti. Zakačili su se od teme intervencije u Libiji i suđenja Hodorkovskom do odnosa prema oporbi i Staljinu.

Rusija je bila suzdržana u VS UN-a što je omogućilo vojnu akciju u Libiji, ali ju je onda Putin, uporabivši Gadafijevu terminologiju, nazvao “križarskim pohodom”, na što je ruski predsjednik kazao da se “treba suzdržati od takvih izraza”.

Putin je onda kazao da “njih dvojica” imaju isti stav prema Libiji, što je onda neke nagnalo da kažu kako su dva lidera ponovno odradila “show za javnost”, dok drugi misle da je Medvedev poklopio Putina, a treći da je bilo obratno. No, to je već klasično tumačenje ruskih medija o sukobima Putina i Medvedeva.

Nemaju isti stav i oko suđenja oligarhu Mihailu Hodorkovskom. Naime, Putin je, prije izricanja presude, kazao da je “lopovu mjesto u zatvoru”, a Medvedev je uzvratio da državni dužnosnici ne smiju komentirati suđenja koja su u tijeku.

Sve je samo igra?

Oporbene skupove Putin zna nazvati “huliganskima”, a Medvedev o oporbi govori kao “intelektualnom resursu Rusije”. Premijer je kazao kako je Staljin višedimenzionalna ličnost te da se na “njega ne treba samo bacati kamenjem”, a predsjednik je bio jasan - “Staljinov režim bio je zločinački”.

Iako to možda nisu sporovi iz kojih se mogu donositi dalekosežni zaključci, ipak pokazuju razliku između dvojice jakih političara od kojih bi (će) jedan trebao biti sljedeći ruski predsjednik. Naime, može li sve to biti samo njihova igra!?

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 02:45